Foto Bojana Filipović

Banjalučki muzičar Igor Božanić predstavlja prvi singl s albuma “Žega”, pesmu “Izdangubih ruže trgajući”, koja je dostupna na svim digitalnim platformama, YouTube-u i Bandcamp-u.

Muziku koju je Igor zajedno sa braćom Popov pripremio na albumu “Žega” opisujemo kao “sevdah noir”, imaginarno mesto u kojem se susreću sevdah, Banja Luka, nove harmonije, drugim rečima – etno i setno. Zajedno s albumskom verzijom pesme, predstavljamo i dva remiksa, čiji su autori Jan Nemeček i Vladimir Lenhart (Lenhart Tapes). Album “Žega” zvanično izlazi 20. juna.

Pesma “Izdangubih ruže trgajući” nastala je kao rezultat zajedničkog rada Igora Božanića, Pavla Popova i Srđana Popova. Igorov vanvremenski glas je esencija celog albuma, dok je Pavle odsvirao gotovo sve instrumente (kontrabas, violončelo, sintove, efekte, klarinet i perkusije). Na pesmi gostuje i harfistkinja Mina Marinković, a sve to je snimio i uobličio producent Srđan. Dizajn omota, kao i vizuelni identitet kompletnog albuma potpisuje Andrej Julher.

“Ruže” nas vode kroz priču o neuzvraćenoj ljubavi, “od čekanja čija je upornost punktirana dnevnim molitvama, do gađanja jabukama, simbolima ljubavi u trenutku kada je ona već minula.” Glavna inspiracija za pesmu jeste izvedba Emine Smajić iz Banjaluke, koju je sredinom 20. veka snimio etnomuzikolog Vlado Milošević. “Dopunjujući tekst verzijama iz regiona i stilizujući melodiju, htio sam da se s jedne strane osvrnemo na pitanja šta je sevdalinka bila i šta je sada. S druge strane, želio sam da stvorimo prostor za zaboravljeno ili potisnuto naslijeđe koje se nekada, u ulicama naših gradova, čuvalo u životu. Tako je i omot singla neka vrsta omaža toj tradiciji, Emini i starim razglednicama iz Banjaluke,” objašnjava Igor Božanić.

Dva remiksa pesme “Izdangubih ruže trgajući” nude potpuno različita umetnička čitanja. Jan Nemeček je dizajner zvuka i analogni sintetista, poznat po svom ambijentalnom i bas-teškom zvuku, a u za ovu priliku oko “Ruža” sagradio je ambijentalni “wall of sound” koji je odu neuzvraćenoj ljubavi digao na katarzičan nivo. Čarobnjak na kasetofonima, Vladimir Lenhart (Lenhart Tapes) “Ruže” je ubacio u igru semplova, šumova i gličeva.

Igor Božanić je 2021. godine objavio svoj debitantski album “Runo”. “Žega” će biti njegov drugi album, a pored digitalnog izdanja, planirano je i vinilno izdanje u ograničenom tiražu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *